Poprzedni temat «» Następny temat
Autor Wiadomość
czorcia7

SOGI: 6492

profesjonalista
Trener osobisty


Dołączył: 19 Wrz 2008
Posty: 558
Skąd: Chełmno
  Wysłany: Pon Sty 13, 2014 3:22 pm   Odżywki białkowe - trochę zebranych informacji  

Witam,

Może się komuś przyda





1. Charakterystyka

Białko stanowi 90% bezwodnej masy ciała dorosłego człowieka.
Warto także pamiętać, iż organizm zdrowego człowieka traci ok. 30g białka dziennie.
U sportowców wymiana azotu jest znacznie podwyższona. Traci on średnio trzykrotnie więcej białka niż przeciętny człowiek. Aby uzyskać pożądany przyrost siły i masy mięśniowej, niezbędne jest uzyskanie tzw. dodatniego bilansu azotowego.

Cząsteczki białkowe wpływają na ostateczny kształt wszystkich cech motorycznych oraz morfologicznych sportowców takich jak:
- budowa włókien mięśniowych;
- budowa masy oraz wzrost siły mięśni;
- wzrost szybkości ruchu;
- budowa enzymów oddechowych;
- poprawa wydolności tlenowej, itd.

Udział białek w sportowej diecie powinien być szczególnie wysoki. Norma zalecanego dziennego spożycia białka przez sportowców zależy od rodzaju dyscypliny sportowej, intensywności treningu oraz wagi ciała.
Normy zapotrzebowania na białko w zależności od rodzaju dyscypliny sportowej (wg W. Tomaszewskiego):
- Dyscypliny wytrzymałościowe 1,2 - 1,4g na 1 kg masy ciała
- Dyscypliny wytrzymałościowo-siłowe 1,6 - 1,8g na 1 kg masy ciała
- Dyscypliny szybkościowo-siłowe 2.0 - 2.2g na 1 kg masy ciała






2. Rodzaje frakcji białkowych stosowanych w produkcji odżywek wysokobiałkowych stosowanych w kulturystyce i fitness


Białko jaj kurzych EGG (owoalbuminy)
Skuteczne w okresie budowy masy mięśniowej. Niektórzy twierdzą nawet, że jest to białko idealne - najbardziej zbliżone aminogramem do ludzkiego. Maja bardzo wysoki wskaźnik BV – bliski 100. Wchłaniają się one wolniej od białek serwatkowych z tego względu często zaleca się ich stasowanie przed snem. Są one dobrą alternatywą dla osób ze skazą białkową.

Białko z mięsa
Tutaj zaliczamy wszelkie rodzaje mięsa oraz ryby. Białko pochodzenia zwierzęcego jest wysokiej jakości źródłem aminokwasów niezbędnych do budowy siły i masy mięśni. Mięso także zawiera wiele cennych substancji odżywczych. Optymalne w diecie jest połączenie spożywania zarówno mięsa zwierzęcego jak i ryb. Najlepsze źródło białka stanowi chude mięso (drobiowe, chuda wołowina, która zawiera kreatynę naturalnego pochodzenia). Istotnym i cennym źródłem białka są ryby, a im ryba tłustsza - tym lepsza. Rybi tłuszcz nie odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej, natomiast wzmacnia serce, układ krwionośny i pomaga w budowie masy mięśni.

Białko mleczne (kazeina)
Są one najwolniej wchłanianymi spośród wszystkich białek. Znakomicie nadają się jako ostatni posiłek przed snem gdyż aminokwasy uwalniane są z niej i transportowane do komórek mięśniowych wolno i długotrwale, co skutecznie zabezpiecza tkankę mięśniową prze skutkami katabolizmu poabsorpcyjnego (nocnego). Na pewno warto, aby w naszej diecie znalazły się produkty mleczne oraz odtłuszczone mleko. Białko mleka zawiera również frakcje białka serwatkowego, chociaż nie jest to duża zawartość procentowa.
Źródła białka mlecznego w diecie - odtłuszczony biały twaróg, kozie mleko, produkty z mleka koziego i owczego, oscypki itd.

Białko serwatkowe
Białko to należy do białek szybko wchłanianych. Możemy podzielić je na następujące kategorie:
Izolat serwatki: (skrót WPI) jest to najszybciej przyswajalna forma białka polecana szczególnie przed/po treningu. Zawiera duże ilości BCAA i glutaminy a nie zawiera laktozy.
Koncentrat serwatki: (skrót WPC) trochę wolniej przyswajalny od izolatu, zawiera śladowe ilości węglowodanów.
Oba białka serwatkowe charakteryzują się najwyższą wartością biologiczną

Białko roślinne - niepełnowartościowe i pełnowartościowe
Do niepełnowartościowych zaliczamy większość białek pochodzenia roślinnego. Nie zawiera ono kompletu aminokwasów, który umożliwia budowę masy i siły mięśniowej. Jest to jednak cenne uzupełnienie diety o te aminokwasy i substancje, których nie ma w białkach zwierzęcych. Źródła białek roślinnych w diecie - rośliny strączkowe, zboża, otręby, zarodki pszenne, skiełkowane ziarno pszenicy.
Do pełnowartościowych zaliczamy białko sojowe. Mimo, że jest to białko roślinne - jest najcenniejsze z tych protein, gdyż zawiera najpełniejszy kompleks aminokwasów. Soja ma również właściwości prozdrowotne, zawiera lecytynę, ma zdolność tkanek regeneracji organizmu. Źródła białka sojowego w diecie - produkty sojowe oraz żywność dla wegetarian.



3. Zestawienie najbardziej popularnych odzywek białkowych na naszym rynku




Uzupełnianie diety odzywką białkową warto także przemyśleć pod kątem przyswajalności białek. Optymalnie jest stosować dwa rodzaje odżywek białkowych. W ciągu dnia w przerwach pomiędzy posiłkami idealne jest białko oparte na frakcjach serwatkowych a więc szybki i konkretny zastrzyk białka przyswajalnego w krótkim czasie, na noc powinniśmy stosować odżywki oparte na frakcjach dłużej przyswajalnych.
Dla osób, które maja ograniczone środki finansowe i nie mogą pozwolić sobie na kupno kilku rodzajów białek najlepszym wyjściem będzie zastosowanie tzw., "mixów" czyli odżywek białkowych zawierających różne rodzaje protein, ponieważ obojętnie, o której godzinie go spożyjemy to dostarczymy organizmowi szeroki profil aminokwasów, o różnym czasie wchłaniania.


Źródło: mocni.net


Pozdrawiam
:)
_________________
Zawody siłowe dla młodzieży: www.mocni.net
Mocni na Facebooku: http://www.facebook.com/p...238672386197529
 
 
 
       
666

SOGI: 592725

z piekła rodem

Pomógł: 69 razy
Dołączył: 16 Lip 2008
Posty: 8178
  Wysłany: Wto Sty 14, 2014 12:18 am     

NIe wiem jak innym ale mi fotka cala nie wchodzi. Z tego co wiedze to pierwsze 20 miesc i pozycje ktore jakbym dostal za darmo to z racji tego ze moga mi zaszkodzic mocno na zdrowiu wyladowalyby w kiblu lub koszu na smieci.

Stanowczo wszystkim ordam kupno pierwszch 20 miejsc ktore widze , nie wiem jak reszta , bo stracicie swoje zdrowie i czas i efkekty ktorych nie bedzie po zadnej z tych portein . Jedyby efekt to taki kory pozbawi Was funduszu.
_________________
Power X Sport Team
 
 
       
666

SOGI: 592725

z piekła rodem

Pomógł: 69 razy
Dołączył: 16 Lip 2008
Posty: 8178
  Wysłany: Wto Sty 14, 2014 12:22 am     

ok wgralo sie dalej .
A gdzie Water Whey , gdzie Inkospor , EAS USA ( nie Europa) , Controlled Labs Pronom ?

Dlaczego nie napisales ze sa rozne proteiny Optimum i Metrx a , chodzi mi o kraje ich pordukji . Te robione w USA roznia sie ogromnie jakoscia od tych robionych w Europie.

Tabela jak dla mnie kulawa . Pozatym BSN Syntha to MPR nie bialko :wink:

Przy doborze portein nie mozna kierowac sie tylko cena. Licy sie czystosc i jakosc proteiny.
_________________
Power X Sport Team
 
 
       
metro

SOGI: 5703

profesjonalista

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 28 Sty 2010
Posty: 786
  Wysłany: Śro Sty 15, 2014 10:20 am     

666 napisał/a:
NIe wiem jak innym ale mi fotka cala nie wchodzi. Z tego co wiedze to pierwsze 20 miesc i pozycje ktore jakbym dostal za darmo to z racji tego ze moga mi zaszkodzic mocno na zdrowiu wyladowalyby w kiblu lub koszu na smieci.

Stanowczo wszystkim ordam kupno pierwszch 20 miejsc ktore widze , nie wiem jak reszta , bo stracicie swoje zdrowie i czas i efkekty ktorych nie bedzie po zadnej z tych portein . Jedyby efekt to taki kory pozbawi Was funduszu.


O co chodzi z utratą zdrowia spowodowaną spożyciem którejś z odżywek z pierwszej 20-tki? Większość z nich to pozycje które na rynku znajdują się od lat i jakoś nie słyszałem żeby ktoś po nich miał problemy zdrowotne...
 
 
       
666

SOGI: 592725

z piekła rodem

Pomógł: 69 razy
Dołączył: 16 Lip 2008
Posty: 8178
  Wysłany: Śro Sty 15, 2014 4:15 pm     

np takie ze ma sie porblemy ze sraniem co rozwala flore jelitowa , dalej nie ma ponich zadnej regenracji , co narazna na kontuzje wszelakie, dalej sa tak mega zapylone ze runuja nerki az huczy.
Nie wiedzieales o tym ???? , wiem ze duzo ludzi sie usprawiedliwia przed samym soba ze wydali kase na takie pomylki , ale trzeba stanac czasem z boku i spojrzec prawdzie w oczy.
_________________
Power X Sport Team
 
 
       
metro

SOGI: 5703

profesjonalista

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 28 Sty 2010
Posty: 786
  Wysłany: Pią Sty 17, 2014 1:55 pm     

Ja tam akurat nie miałem problemów ze sraczką nawet po ostrowii, której przed laty parę worków zjadłem (choć oczywiście nie napiszę, że to super produkt). Moim zdaniem jeżeli pije się odżywkę 1-2 razy dziennie i nie ma przy tym problemów trawiennych to można spokojnie ją spożywać bez ryzyka, nawet tą z niższej półki. Oczywiście są ludzie z bardzo delikatnym układem trawiennym i alergicy pokarmowi którzy potrafią mieć mega-srakę prawie po wszystkim...
 
 
       
Alchemy

SOGI: 775

zawodowiec

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 06 Mar 2010
Posty: 471
  Wysłany: Sob Sty 18, 2014 11:04 am     

Ostrowia? Tym można ściany tynkować.

Ludzie najczęściej przy wyborze odżywek nie używają mózgu. Bo ktoś im powie, ktoś kto najczęściej wygląda jak pół dupy zza krzoka, że olimp/trec/ostrowia robią dobrą robotę. Wstyd słuchać! To samo z europejską wersją optimum. Jarają się ludzie, że to jedzą, bo im się WYDAJE, że okey. Wmawiają sobie, że te farfocle dobrze działają, bo się boją przyznać do błędu, że kto inny ma rację. Tyczy się to wszystkich odżywek. Staram się zwracać uwagę jak już za głośno ktoś gada takie farmazony. Mówię wprost, że dobre firmy to BBN, PXS, to oczy otwierają i mówią, że to przecież w ogóle nieznane marki i w ogóle kto to je?!?!

Największą winę ponoszą samozwańczy fachowcy i "instruktorzy" na siłwoniach, którzy ciśną do głowy niczemu niewinnym i podatnym na sugestie młodym osobom totalny bullshit, które dalej przesyłają takie bzdety poczta pantoflową. A tacy "fachowcy" to najczęściej ulane świnie chwalące olimp i "kulturyści" jak z obozu koncentracyjnego. Jedno ich łączy. Żaden z tych zasmarkańców nei robi postępu.

Kurwa się musiałem się uzewnętrznić :mrgreen:
 
 
       
ryba

SOGI: 642

MASTER

Dołączył: 24 Lip 2011
Posty: 1553
  Wysłany: Sob Sty 18, 2014 11:40 am     

Dostalem free 2kg bialka activlab po 2 dniach prysznic z dupy . teraz odstawie bo choroba mnie dopadla ale po wroce do niego tylko po to zeby sprawdzic czy to od niego
_________________
http://www.youtube.com/watch?v=e9ake0ZxbiE
 
 
       
Mechanik 

SOGI: 1517

MASTER
Chess player

Pomógł: 6 razy
Wiek: 47
Dołączył: 05 Cze 2013
Posty: 1156
Skąd: North
  Wysłany: Sob Sty 18, 2014 12:04 pm     

Czy możecie mi doradzić w takiej kwestii. Do tej pory nie używałem gainerów ( nie było potrzeby), ale od tego roku mam zalecenie pić 1 godz przed treningiem ( meczem) gainer, żeby nie obciążać żołądka duzym posiłkiem. Muszę powiedzieć, że to się dobrze sprawdza. Robie teraz zamówienie w pitbulu i biore pxs gainer i BBN Mass7000 ale jaka jest niędzy nimi różnica? Obydwie firmy cenie bo wszystko z nich dobrze działa, ale co wybrać na dłużej?
_________________
Make your body your machine!
 
 
       
666

SOGI: 592725

z piekła rodem

Pomógł: 69 razy
Dołączył: 16 Lip 2008
Posty: 8178
  Wysłany: Sob Sty 18, 2014 1:45 pm     

metro napisał/a:
Ja tam akurat nie miałem problemów ze sraczką nawet po ostrowii, której przed laty parę worków zjadłem (choć oczywiście nie napiszę, że to super produkt). Moim zdaniem jeżeli pije się odżywkę 1-2 razy dziennie i nie ma przy tym problemów trawiennych to można spokojnie ją spożywać bez ryzyka, nawet tą z niższej półki. Oczywiście są ludzie z bardzo delikatnym układem trawiennym i alergicy pokarmowi którzy potrafią mieć mega-srakę prawie po wszystkim...


Twoje zdrowie , ale piszesz bzdury.

Dalczego ano dlatego ze te odzywki ktore mam na mysli sa bezwartosciowe dla organizmu i tylko stanowia obciazenie dla nerek. Zero regeneracji. Pite nawet 2x dziennie szkodza w dluzszej perspektywie ich uzywania. NIe nastapi to po roku czy 2ch ale po kilku latach jak walna Ci kamienie nerkowe to pozniej bedzie jak to zawsze mawiam " a nie mowielem " no ale wtedy bedzie juz za pozno ….

przestrzegam wszystkich przed uzywaniem tych gownianych pseudobialek , to zapylony zdenaturyzowany surowiec w srodku , pochadzacy glownie z konca kola …
_________________
Power X Sport Team
 
 
       
666

SOGI: 592725

z piekła rodem

Pomógł: 69 razy
Dołączył: 16 Lip 2008
Posty: 8178
  Wysłany: Sob Sty 18, 2014 1:50 pm     

Mechanik napisał/a:
Czy możecie mi doradzić w takiej kwestii. Do tej pory nie używałem gainerów ( nie było potrzeby), ale od tego roku mam zalecenie pić 1 godz przed treningiem ( meczem) gainer, żeby nie obciążać żołądka duzym posiłkiem. Muszę powiedzieć, że to się dobrze sprawdza. Robie teraz zamówienie w pitbulu i biore pxs gainer i BBN Mass7000 ale jaka jest niędzy nimi różnica? Obydwie firmy cenie bo wszystko z nich dobrze działa, ale co wybrać na dłużej?


Mass 7000 ma troche inny sklad niz 30stka. Tam jest np mono w nieiwielkiej ilosci. Gainer bardziej do kreatyny jakbym powiedzial lub dla ludzi ktorzy uzywaja jej dluzszy czas, ma tez troche mniej zawartosi procentowej bialka.
Bardziej uniwersalny jest HG z PxS . Nie wyobrazam sobie treningow bez niego. Nawet ludzie kotrzy szukuja sie pod kulturystyke moga go stosowac po trenigach.
Nie ma nic lepszego jak po treningu i przed Hard Gainer 30. Nie tylko moja oponia.

Oba sa bardz dobre i dzialaja jak nalezy , czyste i nie szkodza nerka, dzialaj anabolicznie/ regenracja.
_________________
Power X Sport Team
 
 
       
olek7881 

SOGI: 30026

MASTER

Pomógł: 21 razy
Wiek: 37
Dołączył: 08 Sie 2010
Posty: 2730
  Wysłany: Sob Sty 18, 2014 1:52 pm     

optimum ma na stowe wersje eu syf lu sa fejki,koles teraz porownal jak mu dalem serious massa z usa a z allegro mial sam cukier i nic nie czul nasycenia syf :!:
_________________
R.I.P VADIM BELIAEV
www.poomoc.pl
 
 
       
666

SOGI: 592725

z piekła rodem

Pomógł: 69 razy
Dołączył: 16 Lip 2008
Posty: 8178
  Wysłany: Sob Sty 18, 2014 2:05 pm     

ON, EAS, Twinlab , MetRX w Europie ---1000% made in EU - omijajcie szerokim lukiem. Z USA nie oplaca sie sprowadzac bo koszta trensportu sa wysokie. Dlatego na miejcu jest BBN i PxS , mysle ze z jakoscia lepsza nawt od ON USA, mam porownanie i nie tylko ja.
_________________
Power X Sport Team
 
 
       
Mechanik 

SOGI: 1517

MASTER
Chess player

Pomógł: 6 razy
Wiek: 47
Dołączył: 05 Cze 2013
Posty: 1156
Skąd: North
  Wysłany: Sob Sty 18, 2014 2:38 pm     

Dzieki wielkie 666 :-) . Zamówiłem oba i zobacze, przy którym zostane. Z Twojego doświadczenia to dobry pomysł, żeby w moim przypadku brac 1 godz. przed treningiem ( meczem)? Twinlab Endurance Fuel dobrze sie sprawdza w trakcie treningu.
_________________
Make your body your machine!
 
 
       
666

SOGI: 592725

z piekła rodem

Pomógł: 69 razy
Dołączył: 16 Lip 2008
Posty: 8178
  Wysłany: Sob Sty 18, 2014 4:40 pm     

Mechanik napisał/a:
Dzieki wielkie 666 :-) . Zamówiłem oba i zobacze, przy którym zostane. Z Twojego doświadczenia to dobry pomysł, żeby w moim przypadku brac 1 godz. przed treningiem ( meczem)? Twinlab Endurance Fuel dobrze sie sprawdza w trakcie treningu.


tak Twinalb Endurnce w trakcie zdecydowanie. Ja mam teraz treniegi po 3:30 do 4:50min :573: to padam na pysk po takim czyms i gdyby nie dobrej klasy suple bym sie rozwalil
_________________
Power X Sport Team
 
 
       
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

theme by chariot.pl
Strona wygenerowana w 0,12 sekundy. Zapytań do SQL: 11